Jak dbać o kręcone włosy?

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy są szczególnie wymagające. Mają tendencje do puszenia się, często są suche i podatne na uszkodzenia. Dlatego kluczem do utrzymania ich w dobrej kondycji jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jak troszczyć się o loki? Jaki szampon do włosów kręconych wybrać? Odpowiadamy!

Najpierw mycie

Zaczniemy od kluczowego kroku w pielęgnacji, czyli od mycia włosów kręconych. Bardzo ważne jest, by robić to delikatnie. Pasma tego typu mają skłonność do uszkodzeń, więc szarpanie i intensywne wcieranie szamponu nie zadziała na nie najlepiej. Koniecznie użyj do mycia letniej wody, a po wszystkim wyciśnij jej nadmiar za pomocą ręcznika lub bawełnianej koszulki.

Szampon do włosów kręconych również powinien być delikatny. Wybierz produkt z łagodnym detergentem, w razie potrzeby od czasu do czasu użyj mocniej oczyszczającego kosmetyku. Nie pomijaj kolejnych kroków pielęgnacji: odżywka do włosów kręconych to must have, z którego powinnaś korzystać po każdym myciu. Dobrą praktyką jest również stosowanie maski do włosów, jednak w jej przypadku wystarczy nakładanie raz w tygodniu. Stosowanie tych produktów może sprawić, że włosy staną się silniejsze i dobrze nawilżone, skręt będzie podkreślony, a rozczesywanie – znacznie łatwiejsze.

Dobrą praktyką jest też olejowanie. Włosy kręcone docenią porcję nawilżenia, więc możesz robić to nawet przed każdym myciem. Dla najlepszych efektów pozostaw olej na włosach przez kilka godzin lub nawet na całą noc i zmyj za pomocą odżywki. Pasma mogą odzyskać dzięki temu utracony blask!

Potem czesanie

Po każdym myciu włosy należy rozczesać. Jak to zrobić w przypadku włosów kręconych? Nie jest to takie proste jak w przypadku prostych pasm. Loki najlepiej rozczesywać na mokro, nigdy na sucho, bowiem może się to przyczynić do powstawania uszkodzeń. Warto do rozczesywania użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, plastikowego lub z drewna. Nie rozczesuj kręconych włosów szczotką.

Podczas czesania działaj ostrożnie. Nie szarp i nie ciągnij, a pasma odwdzięczą się pięknym wyglądem i pozwolą Ci na większą kontrolę nad uczesaniem.

Na koniec suszenie

Włosy kręcone są już umyte (szampon do włosów kręconych pięknie je nawilżył), rozczesane (grzebień rozdzielił pasma), pora więc na stylizację. W przypadku włosów tego typu również suszenie musi przebiegać w delikatny sposób. Zanim sięgniesz po suszarkę, wybierz… bawełniany t-shirt. Zawiń pasma w koszulkę lub turban, a podkreślisz naturalny skręt i odsączysz resztki wody.

Jeśli nie musisz wychodzić z domu, zrezygnuj z suszarki, ponieważ gorące powietrze nie jest najlepszym przyjacielem kręconych pasm. Jeśli jednak jest taka potrzeba, postaw na model z dyfuzorem. Susz włosy, delikatnie je ugniatając, i pamiętaj: intensywne ugniatanie wcale nie poprawia skrętu! Koniecznie rób to dopiero pod koniec suszenia.

Jak widzisz, pielęgnacja włosów kręconych nie jest trudna. Wystarczy pamiętać o kilku sprawach, a efekt będzie naprawdę obiecujący. Staraj się postępować delikatnie i stosować kosmetyki przeznaczone do tego typu pasm: szampon i odżywka do włosów kręconych najlepiej odpowiedzą na ich potrzeby!