Czy fryzjer jest stylistą?

Czy fryzjer jest stylistą?

Zawód fryzjera dawniej był traktowany jak taki typowy zawód rzemieślniczy. Wystarczyło zdobyć odpowiednie uprawnienia, by go wykonywać i tak naprawdę każdy mógł to zrobić. Ciężką pracą uzyskiwało się upragniony tytuł, by następnie ścinać klientów i przygotowywać dla nich odtwórcze fryzury – dokładnie te same, jakie wykonywało się jeszcze w szkole czy na jakimś ogólnym szkoleniu. Teraz jednak przeciętny klient oczekuje od usług fryzjerskich czegoś więcej. Często przychodzi do salonu fryzjerskiego bez żadnej określonej sztywnej koncepcji, bo liczy na to, że fryzjer zaproponuje mu coś od siebie i sam podpowie, jaka fryzura byłaby tu odpowiednia. Wymagania względem branży fryzjerskiej uległy totalnej zmianie. Dziś są one znacznie poważniejsze i cięższe. A to oznacza, że fryzjerzy nie są już tylko rzemieślnikami potrafiącymi posługiwać się nożyczkami fryzjerskimi. Stają się stylistami i przestają działać odtwórczo, a właśnie za każdym razem, przy każdej wizycie nowego klienta próbują wyjść z inicjatywą i wykazać się pewną kreatywnością, aby wyróżnić się w branży i dodać do niej coś od siebie, coś osobistego.

Za sprawą dobrze dopasowanej i właściwie wykonanej fryzury możliwa jest całkowita zmiana posiadanego wizerunku. Na tym zależy właśnie wielu osobom zaglądającym do salonów fryzjerskich. Te osoby nie liczą wcale na przycięcie końcówek. Nie chcą też po prostu skracać włosów do wskazanej przez siebie długości, bo wolą zdać się na doświadczenie fryzjera i powierzyć mu swój wygląd, by opuścić jego salon z kompletnie nowym wizerunkiem. Dobry fryzjer, a raczej stylista fryzur powinien spełniać te marzenia. Powinien nie tylko świadczyć tradycyjne usługi fryzjerskie na wysokim poziomie, ale też dbać o to, by końcowy efekt strzyżenia, koloryzacji czy czesania przechodził najśmielsze oczekiwania. Czesanie ma zaskakiwać. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nowa fryzura jest w stanie zdziałać naprawdę wiele z ludzkim wyglądem.

Aby jednak to wszystko rzeczywiście stało się możliwe do zrealizowania, stylista fryzur powinien też być świetnym rozmówcą. Musi w jakiś sposób wyciągnąć z klienta informację na temat tego, jak on chciałby rzeczywiście wyglądać. Teraz nikt już raczej nie próbuje wpasować się w otoczenie. Wielu osobom zależy właśnie na tym, by wyróżniać się z tłumu i nawet poprzez nową fryzurę pokazywać swój indywidualizm. Oryginalność jest teraz w modzie. Fryzjerzy też nie mogą więc zawsze podążać zwykłymi utartymi szlakami.